راهنما
دانستنی های آب و هوا
آموزش
 
تماس با ما
نام :
تلفن :
ایمیــل :
پیغام :
صفحه اصلی / راهنمای قبل از خرید / دستگاه های تصفیه آب خانگی چه تفاوتی با هم دارند؟

دستگاه های تصفیه آب خانگی چه تفاوتی با هم دارند؟


دستگاه های تصفیه آب خانگی چه تفاوتی با هم دارند؟


یکی از تفاوت های اصلی دستگاه های تصفیه آب خانگی در سیستم و مکانیزم عملکرد آنها است.

تقسیم بندی دستگاه های تصفیه آب بر اساس سیستم تصفیه :

1)    سیستم میکرو فیلتریشن ( MF )

دقت بین 1 تا 5 میکرون
این دستگاه های تصفیه آب از چندین فیلتر تصفیه آب میکرونی و کربنی متفاوت از هم تشکیل شده اند و عملکرد ساده تر و دقت کمتری نسبت به سایر سیستم های تصفیه آب دارند. تعداد فیلتر ها در این نوع از دستگاه های تصفیه آب از 1 تا 6 عدد بسته به مدل متفاوت بوده و نیازی به پمپ و مخزن ندارند ، از این رو با برق کار نمی کنند.
این دستگاه های تصفیه آب ناخالصی های زیر را حذف می کنند :
شن و ماسه ، گل و لایی ، زنگ زدگی لوله ها ، لجن ، جلبک و کلیه ذرات معلق بزرگتر از 5 میکرون.
مدل های زیر از دستگاه های تصفیه آب WaterPro از این نوع سیستم هستند :
a.    دستگاه تصفیه آب مدل MF-211
b.    دستگاه تصفیه آب مدل MF-520
c.    دستگاه تصفیه آب مدل MF-302
d.    دستگاه تصفیه آب مدل MF-6

2)    سیستم الترا فیلتریشن ( UF )

دقت 02/0 میکرون
این دستگاه های تصفیه آب از چند فیلتر میکرونی و کربنی و یک عدد فیلتر ممبران UF تشکیل شده اند و به دلیل دارا بودن فیلتر ممبران UF که قطر منافذ آن 02/0 میکرون است دقت بالاتری نسبت به سیستم های میکرو فیلتریشن دارند. تعداد فیلتر ها در این نوع از دستگاه های تصفیه آب بین 5 تا 6 فیلتر بسته به مدل متفاوت است و نیازی به پمپ و مخزن ندارند ، از این رو با برق کار نمی کنند.
این دستگاه های تصفیه آب ناخالصی های زیر را حذف می کنند :
علاوه بر حذف ذرات معلقی که در سیستم MF ذکر شد توانایی حذف ناخالصی های بزرگتر از 02/0 میکرون را دارند یعنی قادر به حذف میکروب ها و انگل ها نیز هستند ، از این رو یک سیستم ضد عفونی کننده هم به شمار می آیند.
مدل های زیر از دستگاه های تصفیه آب WaterPro از این نوع سیستم هستند :
a.    دستگاه تصفیه آب مدل UF-6S
b.    دستگاه تصفیه آب مدل UF-5C

3)    سیستم اسمز معکوس ( RO )

دقت 0001/0 میکرون
این دستگاه های تصفیه آب علاوه بر این که دارای چندین فیلتر میکرونی و کربنی هستند یک فیلتر ممبران با دقت بسیار بالا از نوع RO دارند. این فیلتر از نوع فیلتر های غشایی نیمه تراوا است که قطر منافذ آن 0001/0 میکرون می باشد. از این رو دقت این دستگاه ها از دو سیستم قبلی بسیار بالاتر است. تفاوت عمده این سیستم با دو سیستم قبلی در قابلیت حذف ناخالصی های محلول در آب است. یون ها و املاحی که باعث ایجاد رسوب می شوند و بیماری هایی همچون سنگ کلیه را بوجود می آورند ، آلودگی هایی همچون نیترات و آرسنیک ، فلزات سنگین و املاحی که باعث شوری آب می شوند از جمله ناخالصی های محلول در آب هستند که توسط این سیستم قابل حذف می باشند. وجود فیلتری با دقت بسیار بالا همچون فیلتر ممبران RO باعث می شود که آب با فشار شهری قادر به عبور از آن نباشد ، در نتیجه در این دستگاه های تصفیه آب از یک پمپ تحت فشار برای عبور دادن آب از فیلتر ممبران استفاده می شود. همچنین باز به دلیل دقت بالای این فیلتر و وجود پساب ، دبی آب تصفیه شده کم می شود که برای افزایش فشار آب خروجی دستگاه از یک مخزن تحت فشار همراه با این دستگاه استفاده می شود. در نتیجه ی استفاده از ابزار بیشتر در این سیستم ها ، قیمت آن نسبت به دو سیستم قبلی چند برابر می شود.
این دستگاه های تصفیه آب ناخالصی های زیر را حذف می کنند :
در این سیستم نتنها کلیه ناخالصی های گفته شده در دو سیستم قبلی حذف می شوند بلکه املاح سنگین و نمکهای مضر ، نیترات و نیتریت ، آرسنیک ، فلزات زیان آور ، باکتری ، ویروس ، انگل ، کیست ، قارچ ، انواع میکروبها ، مواد شوینده ، آفت کشها ، سموم ، سرب ، جیوه حذف می شوند. این دستگاه های تصفیه آب قابلیت تبدیل آب لب شور به آب شیرین و پایین آورنده سختی و سنگینی آب را دارند.
مدل های زیر از دستگاه های تصفیه آب WaterPro از این نوع سیستم هستند :

a.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-5S
b.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-5L
c.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-6ML
d.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-6AL
e.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-6UL
f.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-7MUL
g.    دستگاه تصفیه آب مدل RO-7AUL

4)    سیستم الترا ویولت ( UV )

ضد عفونی آب
این سیستم یکی از روش های ضد عفونی آب است که با تابش اشعه ماوراء بنفش باعث از بین رفتن میکرو ارگانیسم های زنده آب می شود. عملکرد این فیلتر همانند نور خورشید است. در واقع همانطور که پرتوی ماوراء بنفش خورشید در طبیعت باعث ضد عفونی سطوح در معرض تابش میشود این فیلتر هم دارای لامپی است که با تولید این پرتو باعث ضدعفونی و باکتری زدایی مضاعف آب میشود.  در این دستگاه از یک لامپ UV به همراه محفظه و آداپتور استفاده می شود که مجموعا یک فیلتر را تشکیل می دهند. این فیلتر را به تنهایی و همچنین همراه با سیستم های فوق جهت تکمیل فرآیند تصفیه آب می توان استفاده نمود.
این دستگاه های تصفیه آب ناخالصی های زیر را حذف می کنند :
در این سیستم آب ، بدون افزودن مواد شیمیایی مانند کلر ، ضد عفونی شده و میکروب ها ، ویروس ها ، انگل ها ، قارچ و سایر میکرو ارگانیسم های زنده آب از بین می روند.
مدل های زیر از دستگاه های تصفیه آب WaterPro از این نوع سیستم هستند :

a.    دستگاه تصفیه آب مدل UV-1GPM-11W
b.    دستگاه تصفیه آب مدل UV-1GPM-4W

همانطور که گفته شد گرچه همه دستگاه های تصفیه آب خانگی برای یک هدف که تصفیه آب آشامیدنی است طراحی شده اند بلکه  از نظر اینکه چه آلودگی ها و ناخالصی هایی را از آب حذف می کنند متفاوت هستند. پس بهتر است با شناخت دستگاه ها و نیاز خود انتخاب مناسبی داشته باشیم. تا علاوه بر کسب نتیجه بهتر به مقدار لازم هزینه کنیم. البته دستگاه های تصفیه آب در موادری همچون تعداد فیلتر و امکانات نیز با هم فرق دارند که در مقالعه های مربوطه و اطلاهات فنی هر دستگاه در قسمت محصولات توضیح داده شده است.


منبع : گروه فنی تصفیه آب واترپرو