راهنما
دانستنی های آب و هوا
آموزش
 
تماس با ما
نام :
تلفن :
ایمیــل :
پیغام :
صفحه اصلی / راهنمای قبل از خرید / دلایل تفاوت قیمت ها در بازار

دلایل تفاوت قیمت ها در بازار

 

در این بخش بدلیل آگاهی و اطلاعات کم اکثر مصرف کنندگان نسبت به انواع سیستم های تصفیه خانگی و افزایش گستردگی و تنوع این نوع محصول از لحاظ برند، امکانات و قابلیت های فنی، به بررسی دلایل مختلف تفاوت قیمت های آن در بازار می پردازیم. تا راهنمایی های لازم و در حد توان جهت خرید مناسب به مصرف کنندگان ارائه داده باشیم.

 

دلیل اول، تشابه از لحاظ اسمی و تفاوت از لحاظ فنی:

 

اکثرا دستگاه های خانگی را به تعداد فیلتر هایی که دارند می شناسند. مثلا دستگاه 6 مرحله ای یا 6 فیلتره، اساس کار دستگاههای 6 فیلتره با سیستم اسمز معکوس یا RO است که علاوه بر 6 فیلتر متفاوت از هم، نیاز به تجهیزات و امکانات خاصی داشته و فیلتر اصلی آنها فیلتر ممبران است.. ولی ممکن است فروشنده دستگاه 6 مرحله ایی را معرفی کند که دارای 6 فیلتر است اما سیستم تصفیه آن اسمز معکوس نیست در نتیجه چون تجهیزات سیستم اسمز معکوس و همچنین فیلتر ممبران را ندارد و از فیلترهای ساده ارزان قیمت استفاده شده، هزینه تولید آن بسیار کمتر و در حد 1.3 دستگاه های RO است. و قیمت فروش پایین تری دارد. ولی اکثرا مشتری تعداد فیلتر را می شناسد. با توجه به تعداد گزارشات خود مشتریان این موضوع در به اشتباه افتادن خریدار درصد بالایی داشته.

وقتی دستگاهی غیر RO باشد بین 3 تا 4 فیلتر آن می تواند متفاوت از هم بوده و مفید باشد و اکثر فیلتر های بعدی یا تکرار فیلتر های اولیه هستند یا فیلتر های ارزان قیمتی که برای این نوع دستگاه ها ساخته نشده اند.

اگر قرار است مصرف کننده از دستگاه های غیر RO استفاده کند بهتر است از دستگاه های 3 یا 4 مرحله ای این نوع دستگاه ها استفاده کند که همان کار 6 مرحله ای غیر RO را با قیمت پایین تری انجام میدهند.

گاها دیده شده در دستگاه های 6 مرحله ای غیر RO از فیلتر مواد معدنی (Mineral) استفاده شده، کار این فیلتر همانطوری که از اسمش مشخص است اضافه کردن مواد معدنی به آب تولیدی دستگاه است و در دستگاه هایی استفاده میشود که بخاطر دقت بالا ممکن است املاح معدنی آب بیش از حد حذف شوند مانند دستگاه های RO . پس در دستگاه های غیر RO که اصلا املاح معدنی کم نمی شوند چه لزومی به استفاده از این فیلتر است؟ این موضوع نشان دهنده اضافه شدن غیر اصولی فیلتر ها بر روی دستگاه های ساده و ارزان، فقط بخاطر این که تعداد فیلترهای دستگاه بیشتر شود است.

در واقع این دستگاه ها مجموعه ای از فیلترهای دقت پایین و ارزان قیمتی هستند که در دستگاه های RO و غیر RO استفاده دارند. و اگر دستگاه های غیر RO به شکل صحیح استفاده شوند در جای خود بسیار هم مفید هستند. مثلا برای مناطقی که میزان املاح، شوری و ناخالصی های محلول دیگر مانند آرسنیک، نیترات آب بالا نیست.

 

دلیل دوم، تفاوت از لحاظ کمی و کیفی امکانات و قطعات جانبی:

 

ممکن است دو دستگاه از لحاظ سیستم عملکرد مشابه بوده ولی امکانات آنها به لحلظ کمیت با هم مساوی نباشد. مثلا دو دستگاه RO از لحاظ سیستم تصفیه مشابه ولی یکی از آنها دارای امکاناتی از قبیل: شیر تنظیم دقت تصفیه (تنظیمTDS)، شیر برقی جهت کنترل پساب، پایه نگهدارنده و گیج فشار باشد و دیگری فاقد این امکانات باشد. یا این که دو دستگاه مشابه دارای قطعات جانبی متفاوتی باشند. مثلا شیر مصرف آنها با هم فرق داشته باشد. پس بهتر است دو دستگاه مشابه از لحاظ امکانات هم مورد بررسی قرار گیرند.

 

دلیل سوم، کیفیت:

 

کیفیت قطعات و فیلترهای بکار رفته در یک دستگاه مسئله مهم و هائز اهمیتی است. دو دستگاه مشابه ساخت هر کشوری که باشند ممکن است کیفیت های متفاوتی داشته باشند. مسلما هر چه کیفیت بالاتر باشد قیمت تمام شده نیز افزایش می یابد. در این باره، مواد اولیه قطعه و تکنولوژی ساخت آن تاثیر گذار است. دستگاه های خوب دستگاه هایی هستند که مجموع عملکرد فیلترها و قطعات آنها منجرب به تولید آب با کیفیت بالا شده و همچنین قطعات آنها عمر طولانی تری داشته باشند. در مورد فیلترها ممکن است فیلتری که عمر کمتری داشته و زودتر توسط ناخالصی های آب اشباح می شود کیفیت بهتری داشته باشد چون بخاطر دقت بالاتر توانسته ناخالصی های بیشتری را به دام بیاندازد. البته این در مورد دو فیلتر مشابه با اندازه یکسان است.

 

دلیل چهارم، برند - فروشنده و خدمات آن:

 

مسلما یک دستگاه خوب بدون خدمات مناسب و به تنهایی نمی تواند موثر و دارای نتایج مثبتی باشد. فروشنده یا گروهی که آن را پشتیبانی میکند، خدمات نصب و راه اندازی و ضمانت، موارد بسیار تاثیر گذاری در بدست آوردن یک دستگاه خوب هستند. اگر دستگاه تصفیه نادرست و توسط افراد غیر متخصص نصب شود ممکن است در آینده نزدیک دچار مشکل شود. یا این که اگر گارانتی معتبری نداشته باشد در موارد نادری که ممکن است یک دستگاه خوب ایراد فنی یا معیوب بودن قطعه ناشی از تولید داشته باشد، دستگاه را بلا استفاده کرده و پیدا کردن تعمیرکار و قطعه مناسب برای مصرف کننده مشکل ساز خواهد بود. همچنین دستگاه های تصفیه آب نیاز به خدمات پس از فروش طولانی مدت هم دارند تا به موقع فیلترهای آنها با فیلترهای مناسب دیگر تعویض شده و سرویسهایی که در طولانی مدت ممکن است لازم شود به درستی انجام گیرد.

در مواردی مشتریان نیاز به مشاوره قبل از خرید دارند که باید توسط فروشنده راهنمایی های لازم صورت گیرد تا مدل مناسبی از دستگاه انتخاب شود. همه این موارد بستگی به فروشنده و برندی که شما انتخاب می کنید دارد.

( از همکاران متخصص در صنعت تصفیه آب خواهشمندیم نظرات خود را برای ما ارسال فرمایند، استفاده از نظرات شما عزیزان باعث افتخار و سازنده خواهد بود. مطالب فوق الذکر نظرات شخصی بخش فنی و مدیر فروش مجموعه پاک گستر سپید طی کسب تجربه 6 ساله می باشد. )

 

مطالب مرتبط: