راهنما
دانستنی های آب و هوا
آموزش
 
تماس با ما
نام :
تلفن :
ایمیــل :
پیغام :
صفحه اصلی / راهنمای قبل از خرید / راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا

راهنمای انتخاب دستگاه تصفیه هوا

جهت انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای مناسب به چه توصیه هایی توجه کنیم؟مسئله مهمی که در انتخاب یک دستگاه تصفیه هوا مهم است تعداد و نوع فیلترهای درون دستگاه تصفیه هوا است.

امروز با توجه به افزایش آلودگی هوا در كلان شهر ها كه ناشی از دود كارخانه ها ، سوخت خودروها ، سوخت گاز طبیعی ، دود سیگار و ... است. و افزایش ریزگردها در برخی از شهرها، استفاده از دستگاه های تصفیه هوا بیش از پیش افزایش یافته است.
با توجه به اینكه دستگاه های تصفیه هوا در مكان های مختلفی مانند: منازل مسكونی ، ادارات، مهد كودك ها، بیمارستان ها، آرایشگاه ها، هتل ها و ... مورد استفاده قرار می گیرند همچنین تنوع در مدل ها و برند های دستگاه های تصفیه هوا ، انتخاب یك دستگاه متناسب با شرایط استفاده بسیار حایز اهمیت است.

 

 

جهت انتخاب یك دستگاه تصفیه هوای مناسب بررسی موارد زیر توصیه می شود:

 

 • A. ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا

 • B. دقت دستگاه ، تعداد و نوع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا

 • C. امكانات و مشخصات فنی دستگاه تصفیه هوا

 • D. برند و فروشنده

 • E. استانداردها

 • F. خدمات پس از فروش

 

.A ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا :

 

ظرفیت تصفیه دستگاه تصفیه هوا همان حجم جریان هوایی است كه در یك زمان مشخص از فیلترها عبور كرده و بعنوان هوای تصفیه شده از دستگاه خارج می شود. این ظرفیت عموما با واحد متر مكعب بر ساعت M3/h نشان داده می شود. اما جهت درك بهتر مصرف كننده، ظرفیت دستگاه تصفیه هوا با توجه به حجم یا مساحت محیط مورد استفاده بیان می شود. و خریدار می تواند با توجه به حجم یا مساحت مكان مورد نظر، دستگاه خود را انتخاب كند. بطور مثال: دستگاهی كه برای فضایی به مساحت 60 متر مربع 60m2 یا حجم 180 متر مكعب 180m3 توصیه می شود بدین معنی است كه در شرایط نرمال این دستگاه قادر است در حدود 30 دقیقه كل هوای موجود در این محیط را تصفیه كند و پس از آن با دور كم آماده استارت دور بالا در صورت آلوده شدن دوباره هوای محیط خواهد بود. اگر این دستگاه در محیط بزرگتری استفاده شود میزان كاركرد دستگاه افزایش خواهد یافت. این افزایش كاركرد نباید به اندازه ای باشد كه به دستگاه صدمه ای وارد شود. در این مورد با فروشنده آگاه مشورت كنید.

 

.B دقت دستگاه ، تعداد و نوع فیلترهای دستگاه تصفیه هوا :

 

مسئله مهمی كه در انتخاب یك دستگاه تصفیه هوا مهم است تعداد و نوع فیلتر های درون آن است. فیلترهایی كه در دستگاه های تصفیه هوا استفاده می شوند هر كدام با توجه به مواد تشكیل دهنده و تكنولوژی ساخت توانایی حذف بخشی از ناخالصی های موجود در هوا را دارند. و اكثرا استفاده چندین نوع از این فیلتر ها در یك دستگاه منجرب به تصفیه كامل هوا می شود. اگر مصرف كننده از وجود یك نوع ناخالصی در هوا آگاه است باید بداند كدام نوع فیلتر توانایی حذف آن را دارد و این فیلتر در كدام نوع از دستگاه تصفیه هوا وجود دارد. انواع فیلترهایی كه ممكن است در دستگاه های تصفیه هوا استفاده شوند معمولا شامل موارد ذیل می باشند كه در اینجا به كاربرد هر كدام می پردازیم:

1. پیش فیلتر ( pre-filter ): این فیلتر قابل شستشو بوده و در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، ذرات ریز و درشت تر نظیر پرز ، موی حیوانات ، ذرات معلق و ذرات آلرژی زا را جذب می نماید.

2. فیلتر هپا ( HEPA Filter ): فیلتر هپا از مواد خام پروپیلن جدید و الیاف شیشه ایستا با محصول تقطیر تئین ساخته شده است. این فیلتر در دستگاه های تصفیه هوا قابلیت جذب ویروس ، باکتری ، میکروب و ذرات ریزتر از 0.1 میکرون با کارایی تصفیه بیش از 99.9% ، معروفترین فیلتر در کابردهای بیمارستانی ، اتاق عمل و اتاقهای تمیز به حساب می آید. فیلتر هپا قابل شستشو بوده و عمر آن بالای 2 سال است.

3. فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک ( ESP ): دارای فیلتر آلومینیومی لانه زنبوری است. فیلتر پلاسمای الکترو استاتیک در دستگاه های تصفیه هوا با خاصیت بار الکتریکی ( الکتریسته ساکن ) جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الکترو استاتیک می باشد. این فیلتر با افزودن ویژگی قابلیت شستشو سبب افزایش عمر فیلتر هپا می شود.

4. فیلتر کربن اکتیو ( carbon filter ): کربن این فیلتر از پوسته گردو بیوسنتز شده است. فیلتر کربن اکتیو در دستگاه های تصفیه هوا با سطح تماس بسیار بالا جاذب گازهای مضر نظیر فرم آلدئید و H2S و NH3 ، انواع بوها و آلاینده های شیمیایی نظیر دود و بوی سیگار ، بوی مواد شیمیایی و اسپری ها می باشد. عمر فیلتر کربن اکتیو یک سال می باشد.

5. فیلتر دی اکسید تیتانیوم یا کاتالیزر نوری (Tio2 ): این فیلتر از ماده نیمه رسانای Tio2 ساخته شده است. فیلتر کاتالیزر نوری در صورت موجود در دستگاه تصفیه هوا به همراه لامپ UV از آخرین و پیشرفته ترین فیلترهای موجود در دنیا بوده که بهترین جاذب آلاینده های گازی شکل و بخارات شیمیایی نظیر بنزن و آلاینده های گازی شکل ناشی از خودروها و مانع از فعال شدن ویروس است.

. لامپ مولد اشعه ماوراء بنفش ( UV ): لامپ UV در صورت وجود در دستگاه تصفیه هوا ، با تابش اشعه ماوراء بنفش با خاصیت ضد عفونی کنندگی بالا از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتریها ، ویروسها و قارچها می باشد. لامپ UV ، ویروس را تا 97.6% جذب می کند. طول موج آن mm 254 است که می تواند باکتری ها را به طور مؤثری نابود کند.

7. مولد یون منفی ( Ionizer ): در حوزه پزشکی، یون منفی به عنوان ویتامین هوا ستوده شده است. اگر که در محیطی با یون منفی بالا زندگی کنیم آنگاه این یون منفی می تواند ایمنی متابولیسم بدن انسان را بهبود ببخشد. مولد یون منفی در دستگاه های تصفیه هوا چندین میلیون یون در هر ثانیه تولید می کند (که میزان آن در دستگاه های مختلف، متفاوت است) تا یک گروه یونی را تشکیل دهد. با تولید یون منفی در فضای اتاق ضمن از بین بردن باکتریها و ذرات معلق ، احساس طراوت و شادابی را ایجاد می نماید.
 

 

.C امكانات و مشخصات فنی دستگاه تصفیه هوا :

 

  دستگاه های تصفیه هوا ممكن است دارای امكانات مختلفی جهت كنترل بهتر و راحتی مصرف كننده داشته باشند. از قبیل:
 • سنسور و نمایشگر كیفیت هوا

 • ریموت كنترل از راه دور

 • تایمر

 • سنسور نور

 • قابلیت كنترل سیستم های مختلف دستگاه مانند: ازن ، UV ، یونایزر،كه وجود هر كدام قابلیتی برای دستگاه محصوب می شود.

 

همچنین در انتخاب دستگاه تصفیه هوای مناسب می توان مشخصات فنی شامل موارد زیر را مورد بررسی قرار داد:

 

 • میزان مصرف برق: توان مصرفی به وات W

 • هوشمند یا غیر هوشمن بودن دستگاه: دستگاه های هوشمند دارای حالت اتومات می باشند كه در این حالت دستگاه با توجه به میزان آلودگی موجود در هوا دور فن را زیاد یا كم می كند. وقتی هوا كاملا تصفیه شد دور فن در كمترین حالت خود قرار خواهد گرفت. در این دستگاه ها امكان تغییر دادن دور فن بصورت دستی هم امكان پذیر است.

 • تعداد دور های فن: یك دستگاه تصفیه هوا ممكن است چندین دور فن داشته باشد ولی هوشمند و حالت اتومات نداشته باشد. كه در این صورت دور فن بصورت دستی تغییر خواهد كرد.

 • سطح صدا: با واحد دسی بل db نشان داده می شود و در دور فن های مختلف، متفاوت خواهد بود.

 • همچنین اگر ابعاد و وزن دستگاه برایتان اهمیت دارد آنها را نیز بررسی كنید.


.D برند و فروشنده:

مسلما هر چه برند ، فروشنده یا شركت مورد نظر معتبرتر باشد الویتی برای انتخاب و خرید می باشد. اعتبار سنجی را شاید بتوان از سابقه ، گستردگی دایره فعایت ، امكانات ، كادر فنی خدمات و ... مورد بررسی قرار داد.


.E استاندارد ها :

یكی از معیارهای انتخاب اجناس استانداردها می باشند. سازمان های استادارد كارشناسانی برای ارزیابی جنبه های مختلف كیفی اجناس بوده و مجوزهای لازم را صادر می كنند.


.F خدمات پس از فروش:

یكی از موارد مهمی كه حتما موقع خرید دستگاه تصفیه هوا باید مورد توجه قرار داد خدمات و پشتیبانی آن محصول است. یك دستگاه تصفیه هوا هر چه قدر هم از لحاظ فنی و امكانات خوب و قوی باشد اگر هدف استفاده بلند مدت است پس از مدتی نیاز به تعویض فیلتر و گاها سرویس خواهد داشت. پس بهتر است دستگاه را از جایی تهیه كنیم كه دارای خدمات پس از فروش بوده و فیلترهای لازمه را عرضه می كند.