راهنما
دانستنی های آب و هوا
آموزش
 
تماس با ما
نام :
تلفن :
ایمیــل :
پیغام :
صفحه اصلی / درباره آب و هوا / 10 منشاء اصلی آلودگی هوا در خانه

10 منشاء اصلی آلودگی هوا در خانه

 

1 – رادون

رادون یک گاز رادیو اکتیو است که منشاء آن زمین و خاکی است که خانه روی آن بنا شده . این گاز از طریق شکافهای فونداسیون , چاه و مصالح ساختمانی وارد خانه می شود. رادون گازی بی رنگ , بی بو و بی مزه است و بنابراین قابل شناسایی نیست و از طریق تنفس وارد بدن می شود و در طولانی مدت آثار زیانبار دارد.
تحقیقات نشان میدهد که میزان آلاینده رادون در خانه 3 برابر میزان آن در فضای باز بیرون از خانه است. تنفس رادون عامل سرطان ریه است. سالانه بین 7000 تا 30000 نفر در اثر ابتلا به سرطان ریه جان خود را از دست می دهند.
فیلتر کربن اکتیو و فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوای این آلاینده را جذب می نماید.

 

2 – دود سیگار

مواد شیمیایی موجود در انواع گوناگون دخانیات (سیگار , قلیان , پیپ و ....) تا مدتها بعد از خاموش کردن آن در محیط باقی می ماند. آثار زیانبار دخانیات بر سلامتی انسان برای همه روشن است : سرطان ریه و سایر بیماریهای ریوی ,بیماریهای قلبی , سوزش و خارش چشم , بینی , گلو و ریه ها , آسم و ....
فیلتر کربن اکتیو و فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

3 – آلاینده های بیولوژیکی

سلولهای مرده پوست , حیوانات خانگی و جانداران ریز میکروسکپی که روی بدن آنها زندگی می کنند, حشرات , قارچها , کپک و... که در محیط زندگی انسان وجود دارند همگی باعث آلودگی هوای خانه می شوند. از آنجاییکه طیف وسیعی از این آلاینده ها در خانه وجود دارند, بیماریهایی که تولید میکنند بسیار گوناگون است.
این آلاینده ها عامل ایجاد سوزش و خارش چشم , بینی , گلو و ریه ها , آسم , تب و سایر بیماریها هستند.
فیلتر کربن اکتیو موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

4 – مونو اکسید کربن

مونواکسید کربن مانند رادون گازی بی رنگ و بی بو است. دود سیگار مولد این گاز خطرناک است . سوختن گاز , چوب و ... در فر, کوره , بخاری , شومینه و ... همچنین بنزین اتومبیل این گاز را تولید می کنند.
CO جریان خون را در بدن مختل میکند و به سیستم عصبی مرکزی صدمه می زند . مقدار کم این گاز باعث کسلی و مقدار زیاد آن باعث تهوع , سرگیجه , سر درد و در نهایت مرگ افراد می شود.
فیلتر کربن اکتیو و فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

5 – دی اکسید نیتروژن

منابع مولد دی اکسید نیتروژن همانند مونواکسید کربن است و به همان اندازه خطرناک می باشد . علاوه بر این NO2 توانایی تولید ازن را هم داراست . مقدار زیاد ازن باعث مسمومیت میشود و خطرناک است. بر خلاف CO , NO2 را میتوان از روی بوی تند و رنگ قهوه ای مایل به قرمز آن شناسایی کرد.
فیلتر کربن اکتیو و فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

6 – گازهای ارگانیک

منابع گوناگون , گازهای ارگانیک یا ترکیبات ارگانیک فرار ( VOC) را تولید می کنند مثلا رنگها , شوینده ها , حشره کشها و آفت کشها , چسب , دستگاههای پرینتر و فتو کپی , ماژیک , برخی لوازم منزل و مصالح ساختمانی و ...
چون این گازها از منابع گوناگون تولید میشوند , آثار گوناگون دارند از سوزش و خارش چشم , بینی , گلو تا سر درد و تهوع و بیماریهای جدی تر از سرطان و آسیب به سیستم عصبی مرکزی .
فیلتر کربن اکتیو موجود در دستگاههای تصفیه هوا در از بین بردن این آلاینده بسیار موثر است.

 

7 – ذرات معلق و گرد و خاک

این ذرات به دلیل اندازه بسیار ریز در هوا معلق بوده و از طریق تنفس وارد بدن انسان می شوند . ریز گردها , دود سیگار و سیستمهای گرمایی مثل شومینه , بخاری , مشعل و ... منبع تولید این ذرات هستند . سوزش و خارش چشم , بینی , گلو و مشکلاتی مثل برونشیت و حتی سرطان را ایجاد میکند .
فیلتر کربن اکتیو موجود در دستگاههای تصفیه هوا در از بین بردن این آلاینده بسیار موثر است.

8 – فرمالدهید

فرمالید CH2O یک ترکیب ارگانیک فرار است که در دمای اتاق به شکل گاز وجود دارد . نامرئی است اما بوی تند و قابل تشخیص دارد. منابع فرمالدهید موجود در خانه انواع چسبها , دود سیگار , پارچه های فشرده با دوام و لوازم چوبی که از چند لایه چوب فشرده ساخته شده اند و معمولا به عنوان مصالح ساختمانی مثل کابینت و دکوراسیون و ... به کار میروند.
فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

9 – سموم , حشره کشها و آفت کشها

این مواد گازهای گوناگون را در هوا پراکنده میکنند . شامل حشره کشها و سمومی که داخل ساختمان استفاده می کنیم . این مواد باعث سوزش و خارش چشم , بینی , گلو و مشکلات جدی سیستم عصبی مرکزی , کلیه ها و سرطان می شود .برای کاهش این آلاینده ها حتی الامکان از مصرف آنها خودداری کنید. چنانچه ملزم به مصرف هستید. طبق دستور العمل روی آن عمل کنید و از تهویه مناسب ساختمان اطمینان پیدا کنید . از نگهداری باقی مانده این مواد در خانه اجتناب کنید زیرا گازهای متصاعد شده از آنها باعث آلودگی هوا میشود .
فیلتر Tio2 موجود در دستگاههای تصفیه هوا این آلاینده را جذب می نماید.

 

10 – آزبست

آزبست یا الیاف پنبه کوهی نوعی سیلیکات مگنزیم است. در مصالح ساختمانی به عنوان عایق در برابر آتش سوزی مورد استفاده قرار می گیرد. ذرات بسیار ریز آزبست از طریق تنفس وارد بدن انسان میشود. برای شناسایی آزبست هیچ علامت و نشانه ای وجود ندارد. این ماده باعث ایجاد زخم در ریه , سرطانهای شکمی , سرطان ریه و بیماری Mesothelioma میشود.
فیلتر هپای موجود در دستگاههای تصفیه هوا در از بین بردن این آلاینده بسیار موثر است.

 

 

مطالب مرتبط: