راهنما
دانستنی های آب و هوا
آموزش
 
تماس با ما
نام :
تلفن :
ایمیــل :
پیغام :
سوالات متداول / سوالات متداول در مورد دستگاه تصفیه آب با سیستم اسمز معکوس


طعم آب تصفيه شده توسط اين دستگاه چگونه است؟

مزه آب تصفيه شده اين سيستم بستگي به ميزان آلودگي هاي آب ورودي دارد زيرا اين دستگاه حدود 95 درصد املاح را جدا مي كند كه گاهي مزه آب بطري هاي آب معدني را مي دهد. اگر آب مزه تلخ تندی داشته باشد این نشانگر کاهش بیش از حد املاح بوده و میزان آن باید توسط شیر تنظیم TDS وجود بر روی دستگاه افزایش یابد.


بالای صفحه

چه عواملي در كيفيت آب خروجي موثر است؟

چهار عامل اصلي در كيفيت و ميزان توليد آب تصفيه شده تاثير مي گذارد :
فشار:
هر قدر فشار آب بیشتر شود کیفیت و مقدار آب تولیدی نیز بهتر و بیشتر می‌شود. فشار 60 P.S.I ایده‌آل است.
درجه ‌حرارت:
24 درجه سانتی‌گراد حرارت ایده‌آل برای دستگاه R-O می‌باشد. اگر درجه حرارت به 4 درجه برسد تولید R-O به نصف خواهد رسید. حداکثر درجه حرارت 29 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. لازم به ذکر است که دستگاه های ارائه شده توسط این شرکت برای اطمینان و ایمینی بیشتر با توجه به درجه حرارت 40 درجه طراحی و ساخته شده است .
کل جامدات محلول (T.D.S):
هرقدر میزان جامدات محلول افزایش یابد مقدار آب تولید شده توسط دستگاه کاهش می‌یابد T.D.S بالا می‌تواند توسط فشار مضاعف جبران شود.
غشاء‌ ممبران:
فیلتر های ممبران موجود در دستگاههای عرضه شده در بازار متفاوت می باشند و برای شناسای نوع بهتر آن باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد:
در برخی موارد عنوان می شود که دستگاه قادر به تولید حجم بیشتری از آب تصفیه شده است، این مسئله در بیشتر اوقات نشان بر خوب بودن دستگاه نیست، ممبران موجود در این دستگاهها دارای دقت پایین تر می باشد به عبارت دیگر قطر منافذ بزرگتری دارند و آب تولیدی آنها از نظر مقدار آبدهی بیشتر بوده ولی دقت تصفیه پایینتری دارند، نوع دوم دستگاه ها، سیستم هایی هستند که به مقدار مطلوب و استاندارد اب تولید می کنند و در واقع دقت فیلتر ممبران انها بالا بوده و قطر منافذ فیلتر ممبران انها 0.0001 میکرون می باشد این ممبران ها که دارای چنین دقتی میباشند در مصارف خانگی در 3 ظرفیت 50 ، 75 و 100 گالن موجود بوده و به ترتیب تولید آب انها بر حسب لیتر برابر با 200 ، 300 و 400 لیتر در شبانه روز است که برای مصارف خانگی بیشتر از 200 لیتر در اکثر موارد لازم نبوده و توصیه نمی شود، فیلتر های 300 و 400 لیتری برای مکانهای که تعداد نفرات بیشتر است مانند ادارات، سازمانها و شرکتها توصیه می شود.


بالای صفحه

آيا مي توان مقدار آب توليد شده را افزايش داد؟

بله. براي افزايش ظرفيت آب تصفيه شده مي توان از ممبران های با ظرفيت بالاتر استفاده كرد.


بالای صفحه

آيا اين دستگاه ها ضمانت هم دارند؟

بله . اين دستگاه ها دارای يكسال گارانتي بوده و در صورت آبدهي و خرابی، قطعات آن به طور رايگان تعويض و يا سرويس مي شود. (در صورتي كه توسط افراد غير متخصص دستكاري نشود).


بالای صفحه

زمان تعویض فیلتر ها و نهوه نگهداری از دستگاه چگونه است؟

دستگاه داراي يك آچار مخصوص باز كردن پوشش يا كاور فيلتر ها مي باشد كه در زمانهايي كه اشاره مي شود بايد تعويض گردند .
فیلتر های اول تا سوم که عمل پیش تصفیه را انجام میدهند معمولا باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند البته میزان کارکرد دقیق انها به عوامل مختلف مانند کیفیت آب ورودی و میزان مصرف دارد ولی بصورت میانگین برای شهری مانند تهران تعویض انها برای هر شش ماه یکبار توصیه میشود.
فیلتر مرحله چهارم که همان ممبران است تا 2 سال عمر میکند البته به شرطی که فیلتر های قبل از آن یعنی فیلترهای پیش تصفیه هر شش ماه یکبار تعویض شوند تا فیلتر ممبران که هزینه بالاتری دارد طی این مدت صدمه نبیند
فیلترهای مرحله 5 و 6 بهتر است هر یک سال یکبار تعویض شوند.
توجه داشته باشید که فاکتورهای اصلی برای تایین دقیق زمان تصفیه 1 - کیفیت آب ورودی 2 - میزان مصرف 3 دمای آب ورودی میباشند ولی چون این فاکتورها حتی در یک شهر در مناطق مختلف فرق کرده و ممکن است حتی در یک محل در زمانهای مختلف متفاوت باشند پس بنا را بر حد معمول مصرف یک خانواده پر جمعیت با کیفیت معمول آب آن شهر در نظر میگیریم که اکثرا مناسبترین زمانها در بالا اشاره شد.


بالای صفحه

چه موقع ممبران اين دستگاه بايد تعويض شود؟

اگر فیلتر های پیش تصفیه مرتب هر شش ماه یکبا تعویض شوند فیلتر ممبران تا 2 سال عمر میکند. البته با تست TDS نيز مي توان به سلامت يا عدم سلامت ممبران پي برد.


بالای صفحه

اسمز معكوس چه آلودگي هايي را جدا مي كند؟

در زير ميزان حذف آلودگي ها توسط اين دستگاه را نشان داده ايم :

 

مواد يا عناصر درصد حذف مواد يا عناصر درصد حذف
باريم 97% پتاسيم 92%
بيكربنات 94% راديوم 97%
كلسيم 97% سيليكات 96%
كرومات 97% سيليكات 96%
كرومات 92% نقره 85%
مس 97% سديم 92%
مواد شوينده 97% استرونتيوم 97%
فلورايد 90% سولفات 97%
نشتي فاضلاب 99% فيبرها 97%
منيزيم 97% حشره كش ها 97%
نيكل 97% آفت كش ها 97%
ویروس و باکتری     100%


بالای صفحه

سيستم اسمز معكوس از چه زمانی مورد استفاده قرار گرفت؟

هر چند كه تصور مي شود سيستم اسمز معكوس در حدود 10 سال است كه مورد استفاده قرار گرفته، ولي در سال 1962 اولين سيستم تصفيه به روش اسمز معكوس را كه قابليت توليد حدود 1000 گالن آب تصفيه شده در روز را داشت توليد شد. امروزه بيش از 3000 سيستم تصفيه آب بزرگ به روش اسمز معكوس وجود دارد كه چندين ميليون گالن آب تصفيه شده جهت استفاده توليد مي كنند.


بالای صفحه